خانه / روزشمار / روزشمار 6 آذرماه: تولد آندرش سلسیوسِ ستاره شناس

روزشمار 6 آذرماه: تولد آندرش سلسیوسِ ستاره شناس

حدود 313 سال پیش بود که اندرش سلسیوس در شهر اوپسالا به دنیا آمد تا در دنیای علم دری تازه بگشاید. اولین چیزی که از این دانشمند به ذهن می خورد فامیلی اوست که ما را به یاد دمای سانتیگراد یا سلسیوس می اندازد که بخاطر این شخصیت بزرگ و کشف و نظریه ی وی، نام گذاری شده است. پدر و پدر بزرگ این شخصیت از ستاره شناسان مشهور زمان خود بودند

آندرش سلسیوسِ

اعضای خانواده آندرش همه به ریاضیات علاقه داشتند و استعدادشان را در این زمینه نشان داده بودند. او در دانشگاهی که پدرش به تدریس می پرداخت تحصیلاتش را ادامه داد و بعد به عنوان استاد نجوم و ستاره شناسی در همان دانشگاه به تدریس پرداخت.

یکی از کارهای برجسته ی وی تولید مقاله ای بود که در آن با متدی جدید به محاسبه فاصله خورشید تا زمین می پردازند. او در این مقاله به پدیده ی شفق قطبی نیز اشاره کرده است که از زیباترین و خاص ترین پدیده های جوی است.  در این باره وی توانست رابطه میدان مغناطیسی زمین و شفق قطبی را کشف کند.

او به کشور های مختلف جهان سفر می کرد و رصد خانه هایشان را مورد بررسی قرار می داد و به تبادلات علمی درباره نجوم و آسمان می پرداخت.

اولین کسی که به طور دقیق و آزمایشگاهی و البته به طور جهانی به محاسبه دما پرداخت و مقیاسی بین المللی برای دما در نظر گرفت آندرش بود. او صد را نقطه جوش و 100 را نقطه انجماد در نظر گرفته بود اما مدت ها پس از وفاتش، دانشمندی دیگر به نام کال لینه، این ویژگی را برعکس کرد. سانتیگراد در واقع در زبان لاتین به معنی صد قدم است و از آن جا که بین صفر تا 100 صد گام وجود دارد، ( صد واحد ) سلسیوس این نام را برای آن انتخاب کرد.

عمر این دانشمند بزرگ زیاد به طول نینجامید مگر نه شاهد دستاورد های بیشتری از وی بودیم. او در سال 1745 در سن 44 سالگی دیده از جهان فروبست و بخاطر بیماری سل دنیای نجوم و آسمان شناسی را به اهلش سپرد.

 

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]

همچنین ببینید

UHAN VANDERVALS

روزشمار 2 آذرماه: تولد اسطوره فیزیک یوهان دیدریک وان در والس

حدود 177 سال پیش مثل امروز در تاریخ 23 نوامبر 1837 بود که لیدن هلند، ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>