خانه / روزشمار / روزشمار 1 آذر ماه: لوئیس اوژن فلیکس نیل و انقلابی در دنیای فیزیک

روزشمار 1 آذر ماه: لوئیس اوژن فلیکس نیل و انقلابی در دنیای فیزیک

در حدود 110 سال پیش دقیقا در چنین روزی یعنی در تاریخ 22 نوامبر 1904 دنیا تولد یک فرد را به خود دید که در ادامه زندگی اش دنیای فیزیک را دگرگون کرد و از برترین های روزگار فیزیک به حساب آمد و او کسی جز لوئیس اوژن فلیکس نیل نیست. مدرسه ابتدایی او لیس دوپارک بود و بعد از تحصیلات پایه در پاریس به دانشگاه اکول نرمال رفت و توانست کارشناسی خود را از آن دانشگاه دریافت کند. وی در استراسبورگ هم توانست بعد از سال ها تحصیل دکتری خود را بگیرد.

 لوئیس اوژن فلیکس نیل

فیزیک حالت جامدات بسیاری از تغییرات خود را به این بزرگ دنیای فیزیک مدیون است که این شاخه از فیزیک از مهم ترین بخش از بخش های فیزیک به حساب می آید. فیزیک حالت جامد بر روی تشکیل و ساختار اتم ها در ساخته شدن مواد دلالت دارد. به طور کلی خواص فیزیکی مواد در این بخش از فیزیک مورد بررسی قرار می گیرد. نظریه های این فرد بزرگ چنان پر اهمیت است که حتی گسترش برخی ابعاد علم سخت افزاری مثل افزایش حافظه نیز مدیون نظرات ایشان می باشد.

دکتر نیل در سن 27 سالگی بود که مبحث نیروی مغناطیسی را بیان کرد و اعلام داشت رفتار مغناطیسی جدیدی به نام پاد مغناطیس در عوالم ماده ممکن است وجود داشته باشد. وی این ویژگی را antiferromagnetism نام گذاری کرد. در واقع antiferromagnetism در مقابل ویژگی فرومغناطیسی وجود دارد.  فرومغناطیسی در واقع ویژگی مغناطیسی یا آهنربایی شدن تکه ای از فلز مثل آهن را گویند. دمای نیل یا دمای انتظام مغناطیسی هم که دانشجویان فیزیک با آن اشنایی دارند از جمله نظریه های ایشان هستند.

به طور کلی این فرد در مورد ویژگی های مغناطیسی نظریه های سازنده ای ارائه داد که باعث شد دنیای فیزیک را تا حدودی دستخوش تغییر قرار دهد.

دکتر لویی در سال 2000 و در زمانی که سن او به 95 سال می رسید و دقیقه در 17 نوامبر از دنیا رفت و دنیای فیزیک و مغناطیس را به دست سایر دانشمندان این حوزه سپرد

 

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

همچنین ببینید

3 azar

روزشمار 3 آذرماه: تولد سیمون وندرمیر دانشمند فیزیک

سیمون وندرمیر فردی است که در سال 1925 در یک خانواده فرهنگی به دنیا آمد ...

یک دیدگاه

  1. تحصیل و درس خوندن رو دوست دارم . تحصیل در روسیه چطوره ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>