خانه / چهره ها و شرکت ها / گذری بر 9 موفقیت و 5 شکست اصلی مایکروسافت در سال 2014

گذری بر 9 موفقیت و 5 شکست اصلی مایکروسافت در سال 2014

شرکت مایکروسافت، همچون بسیاری از شرکت های غولپیکر دنیای تکنولوژی، سالی را پشت سر نهاد که سرشار از اتفاقات و رویداد های تلخ و شیرین بود. بدین صورت در صحبتی که با مدیر مایکروسافت، انجام داده بودند توانستیم 14 رویداد سازنده را واکاوری کنیم و در اختیار کاربران قرار دهیم تا بدانند همیشه شکست در کنار برترین ها زندگی می کند. به طور کلی یکی از اهداف مای تک، از ارائه گزارشات شرکت ها و افراد خاص این است که با حقایق آن ها آشنا شویم و با همزاد پنداری نسبت به آن ها در زندگی شخصی و کاری مان، با دیدی باز تر برخورد کنیم.

اولین موفقیت: Surface Pro 3

اگر روند کاری مایکروسافت را دنبال کرده باشید می توانید به راحتی متوجه شوید که تا کنون Surface Pro هایی توسط این شرکت طراحی شده که هر کدام نقاط قوت و ضعف خاصی داشته اند.

surface-pro-3-100533181-gallery

بدین صورت مایکروسافت  این بار تلاش کرد تا Surface Pro 3 خود را به نحوی طراحی کند که بتوان آن را بهترین سخت افزار برای ویندوز معرفی کند. حقیقتا این کار تنها از عهده ی خود مایکروسافت بر می آمد و چنین هم شد. باز هم اگر دقیق تر شویم متوجه می شویم که Surface Pro 3 یک تبلت به تمام معناست.

موفقیت دوم :Windows Phone 8.1

اگر سری به بخش اپلکیشن های مایکروسافت بزنید شاید بتوانید کم و کاستی هایی در رابطه با آن و نرم افزارهایش مشاهده کنید اما تولید Windows Phone 8.1 توسط این شرکت و استقبال از آن، نشان داده است که بسیاری از کاربران که رقمشان هم واقعا به چشم می آید از این سیستم عامل استفاده می کنند.

Windows Phone 8.1

اخیرا مایکروسافت توانست با به روز رسانی سیستم عامل ویندوز فون خود، کم و کاست هایی که کاربران از آن ناراضی بودند را حذف کند و آن ها را ارتقا دهد بدین صورت Windows Phone 8.1 در لیست موفقیت های مایکروسافت جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

شکست اول: Lumia Icon

درست بعد از دومین موفقیت مایکروسافت در ماه فوریه بود که نوکیا Lumia Icon خود را طراحی کرد که تا آن زمان، این گوشی، بهترین گوشی ویندوز فونی بوده است.

lumia-1520-nokia-icon-slide-size-100535758-gallery

بعد از اینکه این محصول نوکیا از آن مایکروسافت شد، متاسفانه با اقدامی عجیب، این گوشی فوق العاده را در پس چند گوشی قدیمی تر پنهان کرد و با توسعه بازار برای فروش دستگاه هایی با کیفیت پایین تر و حتی متوسط تر بازار را در دست گرفت و به مرد در مورد گوشی هایی نظیر Lumia 830  وعده داد که گوشی های بهتری در راه است.

 موفقیت سوم: Lumia 830

بعد از این بود که با ساخت و ارائه Lumia 830  توانست دوباره طعم موفقیت را بچشد. این گوشی از جمله گوشی های مقرون به صرفه بود که در میان گوشی های ویندوز فونی به چشم می آمد.

Lumia 830

در واقع مایکروسافت هنوز توان آن را ندارد که بتواند با سیستم عامل اندروید و ios  بجنگد اما این گوشی و سیستم عامل ویندوزی آن توانست تا حدودی در رقابت های سیستم عامل ها و گوشی ها، مقاومت کند و این اتفاقی خوب برای مایکروسافت به حساب می آمد.

شکست دوم: فروشگاه اپلکیشن های مایکروسافت

شکست بعدی مایکروسافت که به طور مستقیم به گوشی های آن مربوط می شد، مربوط به فروشگاه اپلیکیشن ها بود. در واقع فروشگاه اپلیکیشن های مایکروسافت مثل یک کوچه بازارچه ای است که در آن چیز های بدرد نخور به فروش می رسد اما هر از چند گاهی می توان محصولی خوب هم در آن پیدا کرد.

microsoft-store-sucks-2-100536276-gallery

این فروشگاه دارای تعداد زیادی نرم افزار بدرد نخور بود که این موجب شد باز هم مایکروسافت در مقابل فروشگاه رقبا نظیر گوگل پلی و فروشگاه اپل کم بیاورد.

شکست سوم: از دست دادن پیروان سر سخت مایکروسافت

در همین اثنا بود که دو تن از بزرگترین افرادی که در مایکروسافت نقش سازنده ای داشتند، با کنار کشیدن از مایکروسافت به دلایل متنوعی، موجب شدند که این شرکت کما بیش از تجربیات آنان باز بماند. به عکس زیر نگاه کنید:

tom-warren-ed-bott-100535757-gallery

عکس بالا حاوی تصویر این دو فرد مهم مایکروسافتی است. تصویر سمت راست عکس مربوط به Ed Bott می باشد که تا آن زمان کتاب ها و اسناد زیادی را برای مایکروسافت نوشته بود. نفر سمت چپ هم Tom Warren نام دارد.

شکست چهارم : مایکروسافت Mojang را خرید

بعد از این بود که مایکروسافت در اقدامی حیرت انگیز، بازی  Mojang یا sandbox  که افراد حرفه ای هم آن را ماسه بازی می نامند، خریداری کرد. سازنده این بازی بعد از فروش این نرم افزار با ارسال نامه ای غم انگیز و صادقانه در مورد فروش این محصول بیاناتی نوشت و بعد از آن با خرید OMGPOP و Draw Something به ارزش 200 میلیون دلار شروع به ادامه طراحی آن ها کرد.

Mojang

بعد از اعلام این خبر مشخص است که مایکروسافت این 2.5 میلیارد دلار را کاملا ضرر کرد چرا که این بازی به انجام نرسید و متاسفانه محبوبیت پیدا نکرد.

 

موفقیت چهارم: تولید نرم افزار Sway

مایکروسافت بعد از دو شکست پیاپی که یکی هم در مورد اپلیکیشن هایش بود اقدام به طراحی و ساخت نرم افزاری گرافیکی به نام Sway کرد.

Sway

این برنامه در واقع به خودی خود، نرم افزاری خود کفا نیست اما با ادغام با برنامه هایی نظیر پاور پوینت، قادر است اثر های جالبی از خود به جای بگذارد. این اتفاق برای مایکروسافت به صورت یک موفقیت ماندگار شد.

شکست پنجم: Barnes & Noble’s Nook

تا اینجا مایکروسافت در وضعیت وخیمی قرار گرفته بود. بدین صورت شکست ها از پیش هنوز بر مایکروسافت سنگینی می کرد که موارد بعدی نیز رخ می داد. اینبار باز هم مایکروسافت روی پروژه ای سرمایه گذاری می کرد که به شکست می انجامید اما مایکروسافت این را نمی دانست.

Barnes & Noble's Nook

مایکروسافت از روی فروش xbox  ها به فروش خوبی رسیده بود اما کتاب های مایکروسافت صرفا منبع در آمد چندانی نبود از این رو e book reader  های جدیدش کار چندان جالبی نبود. نا گفته نماند که این بار هم مایکروسافت با سرمایه گذاری 300 میلیون دلاری، موجب شد که ضرر هنگفتی به خود بزند.

موفقیت پنجم: دستبند جادویی مایکروسافت

این دستبند که نوعی ساعت هوشمند، و از طرفی برای تناسب اندام مفید بود توانست کمی روحیه ی اهالی مایکروسافت را عوض کند و بدین صورت در جایگاه پنجم موفقیت های مایکروسافت بنشیند.

microsoft-band-1-100536261-gallery

موفقیت ششم: به روز رسانی ویندوز 8 به ویندوز 10

با روحیه ای که برای مایکروسافتی ها ایجاد شده بود، آن ها به آینده امیدوار تر شدند و تولید ویندوز 10 توانست این خوشحالی را تثبیت کند.

windows-10-start-screen-tight-crop-100525683-gallery

هنوز چند سالی از ویندوز ویستای مایکروسافت نمی گذرد که به شدت، موجب شد که کاربران نسبت به آن واکنش نشان دهند اما با ویندوز های 7 تا 10 مایکروسافت جانی دوباره یافت.

موفقیت هفتم: تولید آفیس برای ipad

مایکروسافت موفقیت بعدی خود را مدیون برند مشهور اپل بود و هست. بعد از تولید ویندوز 10، مایکروسافت از آفیس مربوط به Ipad  رونمایی کرد که می توان گفت تا حدودی در دوستی بین اپل و مایکروسافت را باز کرد.

julia-white-demo-office-ipad-100258036-gallery

شکست ششم: halo و بازی های xbox

بعد از سه موفقیت پی در پی سرو کله ی شکست ششم پیدا شد و این بار این شکست به بازی های ایکس باکس بر میگشت. انگار که امسال، ( 2014 ) برای مایکروسافت در بازی ها، سال جالبی نبود. مشکلات ناشی از معرفی halo زیاد بودند که یکی از آن ها این بود که کاربران قادر نبودند  4 بازی اول مربوطه را در دیسک اولیه اجرا کنند.

halo-100041250-gallery

موفقیت هشتم: دریافت بازخورهای عالی از ویندوز

تا این زمان، مایکروسافت اقدامات زیادی برای تولیدات و محصولات خود داشت اما با روی کار آمدن ویندوز ده بسیاری از کاربران با استفاده از سرویسی که مایکروسافت راه انداخته بود، توانست بازخورهای زیادی از کاربرانی که از ان استفاده کرده بودند دریافت کند و این رخداد برای مایکروسافت بسیار اهمیت داشت.

microsoft-windows-10-feature-suggestions-100536365-gallery

موفقیت نهم : سرویس دهی رایگان مایکروسافت به کاربران ویندوزی و محصولات مایکروسافت

همیشه کاربران از سرویس دهی های رایگان استقبال می کنند و این می تواند به عنوان رویدادی عالی برای کاربران به حساب آید. چرا که لازم نیست حالا مقادیر زیادی هزینه کنند تا سیستم شان عیب یابی شود. با این کار مایکروسافت دوباره به کاربرانش اعتماد را القا کرد و از طرفی موجب شد که سود بیشتری را عاید خود کند.

5197825180_5ddb5d5302_b-100536378-gallery

با این حال در مایکروسافت رخداد های دیگری هم صورت گرفت که بسیاری از آن ها چشم پوشی کردند و میان موفقیت یا شکست آن قضاوتی نکردند. به عنوان مثال تغییر مدیر عامل مایکروسافت بعد از شکست ها و موفقیت هایی که بیان شد، می توانست از جهاتی موجب شود که افراد تصور کنند که تعویض مدیر قبلی، و استخدام مدیر عامل جدید، نقطه عطفی در موفقیت یا شکست مایکروسافت ایجاد کند.

[تعداد: 3    میانگین: 2.3/5]

همچنین ببینید

20141230174519-fired

مدیران فردا؛ دو راه جهت شناسایی بدترین کارمندان و اخراج آن ها

در مای تک قصد داریم مقالاتی پیرامون محیط کاری و زندگی شغلی منتشر کنیم و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>