خانه / روزشمار / روزشمار 4 آذرماه: تولد موسس شرکت مرسدس بنز

روزشمار 4 آذرماه: تولد موسس شرکت مرسدس بنز

کارل بنز مهندس مشهور و معروف آلمانی است که حدود 177 سال پیش متولد شد و به عنوان یک آلمانی الاصل به زندگی سلام گفت. دو سال از تولدش نگذشته بود که پدرش را از دست داد، وی به دلایلی نام خود را به نام پدرش تغییر داد. شهر او کارلسروهه بود و در آن زندگی می کرد. بعد از اینکه نامش را به نام پدرش تغییر داد، نامش کارل فردریش بنز  شد، بنابراین همه اورا فردریش می خواندند. بعد از فوت پدر مشکلات مالی سختی به خانواده بنز هجوم آورد اما مادر خانواده سختی ها را متحمل می شد و فرزندان را به تحصیل وا می داشت. او به تحصیل علاقه داشت و استعدادش را شکوفا می کرد. در مکان هایی که دانشمندان به مباحثه می پرداختند حضور پیدا می کرد و به مطالبشان گوش می کرد. در چنین زمانی او فقط نه سال داشت. او به مباحث مهندسی مکانیک علاقه وافری نشان داد.

کارل بنز

کارل دوست داشت به آهنگری بپردازد اما بعد ها همچون پدرش مهندس لوکوموتیو  را انتخاب کرد و وارد عرصه مهندسی شد، پس در سال 1860 در 15 سالگی اش وارد دانشگاه شد و تحت تعلیم فردینان ردتنباخر قرار گرفت و از جمله دانشجویان ممتازش قرار گرفت.

کارل با دو چرخه به دانشگاه می رفت اما جالب است که توانسته بود، ایده ساخت ماشین را در ذهنش جا دهد و روی آن کار کند. بعد از تحصیل او 7 سال کار آموز کارخانه ها شد، اما هیچ کس شغل ثابتی به وی نداند. این دوره ها به وی تجربیات بالایی داده بود. 27 سال داشت که به همراه آگوست ریتر کارخانه ای آهنگری کوچک راه اندازی کردند اما کارل بر خلاف دوستش به کار امیدوار بود و تلاش می کرد.

نامزد وی هزینه جهیزیه اش را به سهم دوست کارل داد و سهم کارخانه ای وی را خرید و تمام کارخانه برای کارل شد. آن ها همچنان در سختی زندگی می کرده اند تا اینکه کارل ایده موتور خود را توسعه می دهد و می تواند بدین صورت کمی از بار مشکلات اقتصادی را بکاهد.

در سال 1880 بود که مشکلات اقتصادی دوباره به وی هجوم آورد و او مجبور شد سهام کارخانه اش را بفروشد و تنها 5 درصد از آن را برای خود نگه دارد. بعد از این، همین 5 درصد را هم می فروشد و به سراغ پیشه کودکی خود یعنی تعمیر دوچرخه می رود اما باز کارخانه ای ایجاد می کند که بسیار موفق می شود.

موتورهای گازی ثابت از این کارخانه پا گرفت.

او همیشه به کالسکه های بی اسب تمرکز داشت. پس توانست یک کالسکه سه چرخه بدون اسب با موتور گازی، طراحی کند و رویای کودکی اش را خلق کند.

از آن به بعد کارهای او بسیار اهمیت داشت و موفقیت در این عصر برای دنیای اتومبیل بخاطر فعالیت های وی بوده است. سر انجام خالق کارخانه بنز در 4 آوریل سال 1929 دیده از دنیا فرو بست و به دیار باقی شتافت.

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]

همچنین ببینید

UHAN VANDERVALS

روزشمار 2 آذرماه: تولد اسطوره فیزیک یوهان دیدریک وان در والس

حدود 177 سال پیش مثل امروز در تاریخ 23 نوامبر 1837 بود که لیدن هلند، ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>