خانه / روزشمار / روزشمار 2 آذرماه: تولد اسطوره فیزیک یوهان دیدریک وان در والس

روزشمار 2 آذرماه: تولد اسطوره فیزیک یوهان دیدریک وان در والس

حدود 177 سال پیش مثل امروز در تاریخ 23 نوامبر 1837 بود که لیدن هلند، شاهد میلاد پسری بود که علم فیزیک مرهون وجود اوست. یوهان دیدریک وان در والس فردی است که دنیای فیزیک را از دیدگاه خود دستخوش تغییراتی کرد. پذر او مردی ساده و نجار بود و یک خانواده پر جمعیت را اداره می کرد. او دوران ابتدایی را که تمام کرد به طور مستقیم به سراغ مدرسه تحصیلات پیش رفته رفت تا در آن جا بتواند به عنوان یک معلم ابتدایی مورد آموزش قرار بگیرد.

 یوهان دیدریک وان در والس

یوهان حدودا 15 سال داشت که دوره را تمام کرد و از سال های 1856 به مدت 5 سال در ابتدایی تدریس می کرد. بعد از این به ارتقای آموزش خود فکر کرد و دوره تکمیلی را گذراند و در مدارس مشغول شد. او به ستاره شناسی و ریاضی و فیزیک علاقه داشت و در دانشگاه شهرش، به سراغ این دروس رفت و علم آموزی کرد. البته تحصیل او رسمی نبود! بعد از این در دوره های آموزشی دبیرستانی بزرگسالان هلند شرکت کرد و توانست در کلاس های دانشگاه به طور رسمی وارد شود.او تا سال 1873 در مقطع دکتری فیزیک در لیدن تحصیل کرد.

دنیای ترموردینامیک به یوهان مدیون است. جایزه نوبل سال 1910 فیزیک از آن یوهان شد و این موفقیت چشم گیری است. معادله واندروالس فیزیک از آن این فرد است. این معادله در مورد رفتار گازهای حقیقی از گاز های ایده آل است. نیروی مشهور واندروالسی هم مربوط به ایشان می باشد که در مورد نیروی کشش بین ملکولی است.

شعاع واندروالسی هم که بیانگر کوتاه ترین فاصله بین اتمی است هم در این برهه تعریف شد. دستاورد های یوهان به نام خودش ثبت شده و در بسیاری از کتب درسی دبیرستان و دانشگاهی مورد مطالعه قرار می گیرد.

این دکتر و دانشمند برجسته وقتی پا به 85 سالگی نهاد و دقیقا در روز 8 مارچ 1923 دیده از دنیا فرو بست و به نزد سایر فیزیک دان های متوفی پیوست و این رخداد در روزشمار تاریخ ثبت شد.

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

همچنین ببینید

3 azar

روزشمار 3 آذرماه: تولد سیمون وندرمیر دانشمند فیزیک

سیمون وندرمیر فردی است که در سال 1925 در یک خانواده فرهنگی به دنیا آمد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>